Pagrindine šalies reprezentacine aikšte vadinama Lukiškių aikštė Vilniuje pagal panaudos sutartį galėtų likti valdoma sostinės savivaldybės, jeigu būtų vykdoma įstatyme numatyta jos memorialinė ir reprezentacinė funkcija, sako premjeras Saulius Skvernelis.
„Jeigu ta panaudos sutartis tokias sąlygas apibrėš, aišku, aikštė gali likti toliau savivaldybei, tik turi būti priimti sprendimai, kaip bus įprasminta tos aikštės reprezentacinė funkcija pastatant vienokį ar kitokį paminklą ar monumentą“, – trečiadienį po Vyriausybės posėdžio žurnalistams sakė premjeras.
„Jeigu to nepavyksta padaryti, laiko nebeužtenka, tai Seimas turi teisę priimti įstatymą, ir tada įstatymu aikštė gali būti perduota bet kuriam kitam subjektui“, – pridūrė jis.
Seimas šiuo metu svarsto valdančiųjų pasiūlytą Lukiškių įstatymo pataisą, kad „Lukiškių aikštę Vilniuje panaudos teise neatlygintinai valdo ir ja naudojasi biudžetinė įstaiga Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimų centras.“
Dabar pagal panaudos sutartį ja rūpinasi Vilniaus miesto savivaldybė.
Pataisą inicijavęs Seimo Kultūros komiteto pirmininkas, „valstiečių“ lyderis Ramūnas Karbauskis teigė, jog ji reikalinga, kad nebebūtų tyčiojamasi „iš visiems mums šventų vietų“, ten įrengiant paplūdimį ir pan.
Kultūros ministro vadovaujama darbo grupė dėl Lukiškių aikštės davė keturis mėnesius Vilniaus miesto savivaldybei parengti detalų priemonių planą, kaip bus įgyvendinamas Seimo liepą priimtas Lukiškių aikštės įstatymas, numatantis memorialinę aikštės funkciją su Vyčio monumentu.
R. Karbauskis teigė, kad priėmus valdančiųjų pataisą, šis darbo grupės sprendimas neteks prasmės, nes dabartinė panaudos sutartis automatiškai neteks galios.
Kultūros komiteto pirmininko raginimu trečiadienį nuspręsta nesikreipti į Vyriausybę dėl išvados minėtai Lukiškių įstatymo pataisai. R. Karbauskis per komiteto posėdį tikino, kad Vyriausybė remia siūlymą aikštės valdymą atiduoti Genocido centrui.
Tuo metu premjeras trečiadienį teigė, kad reikia maksimaliai išnaudoti bendradarbiavimo galimybes su Vilniaus miesto savivaldybe.
„Manau, kad reikia maksimaliai išnaudoti bendradarbiavimo galimybę, jeigu tose panaudos sutarties pratęsimo arba atnaujinimo sąlygose numatyti pagrindiniai tikslai, kad šita aikštė turi būti gyva, įveiklinta, prieinama visuomenei, visais mūsų gyvenimo supančiais klausimais, kad ji turi atlikti ir reprezentacinę funkciją, turi būti tinkamai įprasminta, svarbiausia, kad iš šito aikštės nebūtų daromos tokios patyčios, kokios padarytos vasarą“, – sakė S. Skvernelis.
„Paplūdimiui įrengti tikrai tinkama aikštė yra ir prie Seimo, ir galiausiai čia, Kudirkos aikštėje, – visada prašome. Tai nesukels diskusijų, nereikalingo visuomenės supriešinimo ir kvestionavimo, ar tai nėra panieka tai mūsų istorijos daliai, kuri sieja Lietuvą ir Lukiškių aikštę“, – tvirtino premjeras.
Tris dešimtmečius vykstančios diskusijos dėl Lukiškių aikštės tvarkymo ir memorialinių akcentų paaštrėjo šią vasarą, kai sostinės savivaldybės valdžia birželio pabaigoje nusprendė čia įrengti dirbtinį paplūdimį su gultais, tinklinio aikštele – jis išardytas rugpjūčio pabaigoje. Seimas reaguodamas į tai priėmė specialų Lukiškių aikštės įstatymą, nustatantį, kad tai yra pagrindinė šalies reprezentacinė aikštė su Vyčio monumentu, erdvė turi būti tvarkoma užtikrinant rimtį bei deramą pagarbą kovotojams ir sukilėliams, o jos naudojimas negali prieštarauti viešajai tvarkai bei gerai moralei.